Tomasz Babral

www.GolebieBabral.pl

Tomasz Babral
hodowla gołębi pocztowych
Oddział 0447 Limanowa 2
Okręg Nowy Sącz PZHGP


Tomasz Babral

Łąkta Dolna 260
32-733 Trzciana

babralos@interia.pl


Odwiedziny

Liczba wyświetleń: 139954


Tłumaczenie


O stronie

Strona internetowa utworzona przez: Stanisław Górski, tel. +48 782 647 937


PL-0447-11-3728 dla Adasia z Witowa

Wbrane nagrody gołębia PL-0447-11-3728 oraz jego rodziców. Gołąb ten jest przeznaczony na aukcję w postaci loterii z której całkowity dochód będzie przeznaczony na leczenia Adasia Kurzeja z Witowa. Pieniążki zostaną przekazane za pośrednictwem Fundacji Podhalańska Iskierka Nadzei. Zapraszam na stoisko nr 17 w hali nr 8 ROHNFRIED na Oplipiadzie w Poznaniu w dniach od piątku 25 do niedzieli 27 stycznia 2019. Losowanie w niedzielę o godz 11 na w/w stoisku. ZAPRASZAM !!!


PL-0447-11-3728 dla Adasia z Witowa Aukcja charytatywna na leczenie dla Adasia


PL-447-17-7644

Najlepszy Gołąb na świecie na średnim dystansie w kategorii FCI w 2019 r.


Najszybszy gołąb ...

"Bolt" - najdroższy gołąb pocztowy na świecie? 300 tys. funtów, czyli niemal 1,5 mln złotych, zapłacił chiński milioner za gołębia pocztowego. Ptaka sprzedawał 66-letni Leo Heremans, hodowca z Belgii. Mężczyzna z powodu choroby musiał pozbyć się wszystkich swoich ptaków - w sumie 530. Internetowe aukcje gołębi sprzedawanych przez Belga obserwowało ok. 300 tys. ludzi na całym świecie. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak sprzedaż najszybszego gołębia w Europie o imieniu Bolt (na cześć najszybszego na świecie sprintera, Usaina Bolta). Kupcem okazał się chiński milioner. Według ekspertów, mężczyzna zrobił bardzo dobry interes, zakup gołębia można traktować jako inwestycję, Bolt może mieć jeszcze liczne potomstwo. Hodowałem gołębie od 40 lat. Myślę, że sekret tkwi w tym, że do nich mówiłem, to je motywowało do szybkiego latania - mówi Leo. Po czym dodaje: W poprzednim roku Bolt wygrał wszystkie wyścigi gołębi pocztowych. Za 530 ptaków Heremans otrzymał w sumie 3,8 mln funtów (około 18 mln złotych).


BABRAL T & R BABRAL

38 x 1 konkurs

38 x 2 konkurs

29 x 3 konkurs 

23 x 4 konkurs

15 x 5 konkursNAGRODY ZA SEZON LOTOWY 2013

NAGRODY ZA SEZON LOTOWY 2013

Wręczanie nagród za sezon lotowy 2013.

 Sekcja Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Trzcianie powstała styczniu 2009 r. Pierwotnie należała do Oddziału PZHGP Dobczyce – Stadniki, Okręg Kraków. Od roku 2011 Sekcja wspólnie z sekcjami Jodłownik i Łososina Górna należy do Oddziału Limanowa 2 , Okręg Nowy Sącz.
 Od samego początku Prezesem Zarządu Sekcji Trzciana jest Tomasz Babral z Rdzawy. Prowadzona przez niego grupa hodowców z okolic Trzciany w ciągu trzech lat działalności odnosiła duże sukcesy na skalę Oddziału. Stale też powiększała się liczba członków trzciańskiej sekcji hodowców gołębi pocztowych. Sekcję utwoarzyło 21 osób (Tomasz Babral, Robert Babral, Andrzej Gacek, Janusz Rusak, Stanisław Pawliński, Wojciech Sroka, Łukasz Śliwa, Bogdan Miśkowicz, Wojciech Sotoła, Bogdan Kaja, Józef Anielski, Kamil Anielski, Marcin Zatorski, Andrzej Anielski, Magdalena Głuc, Roman Marzec, Grzegorz Marzec, Piotr Burkowicz, Grzegorz Korba, Zbigniew Sroka, Sławomir Marzec). Obecnie Sekcja Trzciana zrzesza 32 członków, a kolejnych 6 osób czeka na uzyskanie członkostwa. Dzięki przychylności Wójta Gminy Trzciana Józefa Nowaka oraz Działaczy Klubu Sportowego "Trzciana 2000" Macieja Babrala i Bogdana Cholewy, siedziba sekcji znalazła swoje miejsce w budynku zaplecza Gminnego Centrum Turystyki, Rekreacji i Sportu.
 Podstawową formą działalności Sekcji jest lotowanie gołębi posiadanych przez członków. Co roku na poziomie Oddziału odbywa się podsumowanie sezonu lotowego oraz wręczenie nagród za największe sukcesy sportowe. W tym roku taka uroczystość, połączona z balem, odbyła się 23 listopada w Restauracji "Arkadia' w Trzcianie. Gospodarzem tego spotkania hodowców, lekarzy weterynarii, sędziów, konwojentów i zaproszonych gości był Prezes Sekcji Trzciana Tomasz Babral.
 Po powitaniu uczestników uroczystości poprosił Prezesa Zarządu Oddziały Limanowa 2 - Jerzego Gnacińskiego o podsumowanie sezonu lotowego 2013. Rok 2013 początkowo zapowiadał się nie najlepiej. Świadczy o tym chociażby fakt odwołania 2 lotów oddziałowych ze względu na złe warunki atmosferyczne. Pomimo to hodowcy z sekcji Trzciana, zakończyli sezon bardzo pomyślnie, a dowodem na to jest Mistrzostwo Oddziału zdobyte przez Hodowcę z Sekcji Trzciana Magdalenę Stadnik w kategorii Gołębi Dorosłych. Także w kategorii Gołębi Młodych tytuł Mistrza Oddziału wywalczył hodowca z Sekcji Trzcina - Sławomir Pietroń. Pozostali hodowcy również zajęli wysokie lokaty w klasyfikacji generalnej.
 Najważniejsze trofea - okazałe puchary - zostały wręczone przez Wójta Gminy Trzciana Józefa Nowaka, Prezesa Oddziału Limanowa 2 - Jerzego Gnacińskiego i V-ce Prezesa ds. lotowych Jana Kozę.
   Tytuły mistrzowskie w sezonie 2013 w Sekcji Trzciana zdobyli:
a) kategoria Gołębie Młode: 1. Gacek Andrzej, 2. Babral Tomasz, 3. Pietroń Sławomir,
b) Kategoria Gołębie Dorosłe: 1. Stadnik Magdalena, 2. Pawliński Stanisław, 3. Gacek Andrzej,
c) Tytuł Super Mistrza 2013 (łączny wynik gołębi młodych i dorosłych) zdobył Andrzej Gacek.
 Najlepszy Lotnik gołębi dorosłych sekcji Trzciana w sezonie 2013 należy do Magdaleny Stadnik i jest to samczyk PL-134-10-6986. Najlepsza Lotniczka gołębi dorosłych sekcji Trzciana w sezonie 2013 należy do Stanisława Pawlińskiego i jest to samiczka PL-198-09-8957. Najlepszy Lotnik gołębi młodych sekcji Trzciana w sezonie 2013 należy do Tomasza Babrala i jest to niebieska samiczka PL-447-13-4.
 Tytuły mistrzowskie w sezonie 2013 w rywalizacji na szablu Oddziału Limanowa 2 zdobyli:
a) kategoria Gołębie Młode - 1. Pietroń Sławomir, 2. Mól Czesław, 3. Rojek Zygmunt – Smaga Krzysztof
b) kategoria Gołębie Dorosłe - 1. Stadnik Magdalena, 2. Murzyn Ryszard, 3. Pawliński Stanisław.
 W sezonie 2013 lotowało 89 hodowców na 115 członków, wśród nich 25 z Sekcji Trzciana.
Sezon lotów gołębi dorosłych składał się z 14 lotów, z których 2 ze względu na złe warunki pogodowe zostały odwołane. 12 Lotów, które się obyły, zostały zaliczone do Generalnego Mistrzostwa Polski (GMP). Najdalszy lot w tym sezonie odbył się z miejscowości Wolfsburg (Niemcy) z odległości około 730 km. W sumie gołębie dorosłe w tym sezonie miały do pokonania około 6000 km, a młode ok. 1100 km. W lotach gołębi dorosłych w zawodach wzięło udział około 4500 gołębi, a wlotach gołębi młodych około 3500.
 Podczas tej części uroczystości przedstawiciele Sekcji Trzciana: Tomasz Babral, Stanisław Pawliński i Roman Stadnik wręczyli pamiątkowy ryngraf Wójtowi Józefowi Nowakowi. Wygrawerowano na nim napis: "Podziękowanie dla Wójta Gminy Trzciana Józefa Nowaka za zaangażowanie i pomoc w działaniach prowadzonych na rzecz utworzenia i prowadzenia Sekcji Trzciana Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych".
 Tego wieczoru wręczono jeszcze kilka kolejnych pucharów oraz dyplomów. Wszystkie zostały zakupione ze składek członkowskich.
 Po zjedzeniu obiadu rozpoczął się  bal, podczas którego do tańca przygrywał zespół "Traffic". Radosna zabawa po udanym sezonie trwała długo w noc.

                                                                                Tekst, foto, opracowanie: Tadeusz Olszewski
 

Fotogaleria >>>                                         Relacja wideo >>>


ZAKOŃCZENIE SEZONU 2009

 

TRZCIAŃSCY HODOWCY GOŁĘBI PODSUMOWALI SEZON

 
  Spotkanie Sekcji Trzciana PZHGP - 14 listopad 2009 r. Spotkanie Sekcji Trzciana PZHGP - 14 listopad 2009 r.
Spotkanie Sekcji Trzciana PZHGP - 14 listopad 2009 r.
 

      Hodowcy gołębi pocztowych z terenu Gminy Trzciana zrzeszeni w Sekcji Polskiego Związku Gołębi Pocztowych w Trzcianie, samodzielnie działającej dopiero od 21 stycznia 2009 roku, w dniu 14 listopada 2009 roku podsumowali swój pierwszy sezon lotowy. Uczynili to podczas spotkania z zaproszonymi gośćmi w trzciańskiej restauracji. W swoim krótkim wystąpieniu na początku spotkania Prezes Zarządu Sekcji Tomasz Babral przypomniał, że Trzciańska Sekcja powstała w wyniku odłączenia się od Sekcji Stadniki. Tworzy ją obecnie 21 osób. Jest wśród nich jedna kobieta - Magdalena Stadnik, która także lotowała w tym sezonie swoje gołębie. W sumie, w sezonie 2009 lotowało 19 członków Trzciańskiej Sekcji. Niektórzy z trzciańskich hodowców mają już dłuższy staż i lotowali gołębiami w oddziałach w Limanowej i Myślenicach. Teraz ze względu na duże odległości do punktów, w których koszuje się gołębie do lotów, zrodził się pomysł utworzenia sekcji na miejscu - w Gminie Trzciana.
    Miniony sezon lotowy był trudny. Odwołano 3 loty, a lot nr 8 z Kamienia Pomorskiego przyniósł bardzo duże straty w gołębiach, także dla członków Sekcji Trzciana. Już w pierwszym roku samodzielnego działania odnotowała ona także sporo sukcesów. Zdobyli Wicemistrzostwo Oddziału Dobczyce - Stadniki, a tytuł ten wywalczył sam prezes "Super Mistrz" Tomasz Barbral. Dzięki przychylności Wójta Gminy w Trzcianie Józefa Nowaka oraz działaczy Klubu Sportowego "Trzciana 2000" udało się na terenie Gminnego Centrum Turystyki, Rekreacji i Sportu w Rdzawie znaleźć lokal na siedzibę Sekcji Trzciana.
   Od chwili usamodzielnienia się minęło prawie 10 miesięcy. Spotkanie w Trzcianie było więc niejako świętowaniem pierwszego roku działalności. Zaproszono na nie gości z okolicznych Oddziałów. Przybyli m.in. Jerzy Gnaciński - Wiceprezes do spraw organizacji lotów Oddziału Limanowa II, Mirosław Podstolak - Prezes Oddziału Dobczyce - Stadniki, Członek Zarządu Oddziału Limanowa - Ryszard Murzyn, Łukasz Łosiowski - Skarbnik Oddziału Dobczyce - Stadniki. Był także obecny radny Gminy Trzciana - Franciszek Zatorski, którego zasługą jest pozytywne załatwienie sprawy lokalu sekcyjnego w Rdzawie.
   Uroczystość składała się z trzech części. W pierwszej głos zabrał Prezes Zarządu Sekcji Trzciana Tomasz Babral. Powitał przybyłych gości oraz członków Sekcji Trzciana i osoby im towarzyszące. Dokonał także krótkiego podsumowania pierwszego okresu samodzielnej działalności Sekcji Trzciana. W drugiej części spotkania miała miejsce ceremonia wręczenia dyplomów, medali i pucharów dla tych członków Sekcji, którzy odnieśli sukcesy lotowe. Ceremonia ta trwała dosyć długo, albowiem i sukcesów było sporo. Nagrody i wyróżnienia przyznano w kilku kategoriach; m. in. loty gołębi młodych, loty gołębi dorosłych, lotniki. Zarząd Sekcji przyznał także nagrody specjalne.
    Największe sukcesy w pierwszym sezonie lotowym Sekcji Trzciana osiągnęli: Tomasz Babral (Mistrz Gołębi Młodych, Najlepszy Lotnik i inne ), Andrzej Gacek (II Wicemistrz Gołębi Młodych i inne) oraz Robert Babral (I Wicemistrz Gołębi Młodych i inne) . Ale słowa uznania i gratulacje należą się także pozostałym członkom Sekcji, o czym świadczy bardzo duża liczba dyplomów przyznanych za osiągnięcia w lotowaniu gołębi.
    Trzecia część spotkania to biesiada przy stole. Tu przy dobrym jedzeniu i napitku była okazja porozmawiania o najbliższych planach,  kłopotach i radościach. 

   
Spotkanie Sekcji Trzciana PZHGP - 14 listopad 2009 r. Spotkanie Sekcji Trzciana PZHGP - 14 listopad 2009 r.
   
Spotkanie Sekcji Trzciana PZHGP - 14 listopad 2009 r. Spotkanie Sekcji Trzciana PZHGP - 14 listopad 2009 r.
   
Spotkanie Sekcji Trzciana PZHGP - 14 listopad 2009 r. Spotkanie Sekcji Trzciana PZHGP - 14 listopad 2009 r.
   
Spotkanie Sekcji Trzciana PZHGP - 14 listopad 2009 r. Spotkanie Sekcji Trzciana PZHGP - 14 listopad 2009 r.
Ceremonia wręczania nagród i wyróżnień za osiągnięcia sportowe członków Sekcji PZHGP Trzciana.
   

    Członkom Sekcji  PZHGP Trzciana gratulujemy sukcesów, życzymy dalszych wysokich lotów oraz pomyślności w dalszej pracy. Sekcja to zespół łudzi różnych zawodów (są tu np. rzemieslnicy, nauczyciele, policjanci) i w różnym wieku.  Najmłodszy członek Sekcji Grzegorz Marzec ma 19 lat. Zarząd Sekcji jest także dumny z tego, że wśród hodowców jest także kobieta.
    Od niedawna Sekcja Trzciana ma własną stronę internetową, na której będziemy na bieżąco mogli śledzić działania naszej grupy hobbystów, którzy uważają gołębie za najpiękniejsze i najmądrzejsze ptaki świata.

 

Uczestnicy spotkania w Trzcianie - 14.11.2009.

Uczestnicy spotkania w Trzcianie - 14.11.2009.

 
 

SERWIS INTERNETOWY SEKCJI TRZCIANA

RELACJA WIDEO

Serwis internetowy Sekcji Trzciana.

 

 
 
 

Opracowanie: T Olszewski


ZKOŃCZENIE SEZONU 2008

HODOWCY GOŁĘBI POCZTOWYCH PODSUMOWALI SEZON LOTOWY

 
Podsumowanie sezonu lotowego 2008. Podsumowanie sezonu lotowego 2008.
Podsumowanie sezonu lotowego 2008 w Sekcji Stadniki - Trzciana 25.X.2008.
 

   Gołąb pocztowy jest jedną z odmian gołębia domowego. Charakteryzuje się tym, że potrafi powrócić do gołębnika z bardzo odległych miejsc. Ta jego cecha była wykorzystywana już w XII wieku i to w celach wojennych. Obecnie hoduje się gołębie pocztowe głównie w celach wystawowych i sportowych. Organizowane są zawody, potocznie zwane lotami, które polegają na jednoczesnym wypuszczaniu tych pięknych i wytrzymałych ptaków z nieraz bardzo odległych miejsc.
    25 października 2008 r. w trzciańskiej restauracji spotkali się na podsumowaniu tegorocznego sezonu lotowego hodowcy gołębi pocztowych zrzeszeni w sekcji Stadniki, należącej do Oddziału Myślenice Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych (PZHGP). Najważniejszym momentem uroczystości było wręczenie dyplomów i pucharów hodowcom, którzy w tegorocznych zawodach lotowych uzyskali najlepsze wyniki. Jest wśród nich hodowca z Rdzawy - Tomasz Babral - Supermistrz Sekcji w roku 2008 i zdobywca kilkunastu jeszcze wyróżnień.

 
Podsumowanie sezonu lotowego 2008. Podsumowanie sezonu lotowego 2008.
Z lewej wręczający dyplom R. Murzyn, z prawej odbierający
dyplom Grzegorz Chanek .
Tomasz Babral odbiera puchar i dyplom za najlepszego lotnika
gołębi rocznych z rąk R. Murzyna .
Podsumowanie sezonu lotowego 2008. Podsumowanie sezonu lotowego 2008.
Hodowca na wózku inwalidzkim to Bogdan Kaja - najlepszy debiut 2008. Ceremonia wręcznia dyplomów i pucharów.
Podsumowanie sezonu lotowego 2008. Podsumowanie sezonu lotowego 2008.
Od lewej odbierający dyplom Robert Babral, wręczający Łukasz Łosiowski, wręczający puchar Marian Stawarz. Z lewej Ł. Łosiowski odbierający puchar z rąk M. Stawarza.
Podsumowanie sezonu lotowego 2008. Podsumowanie sezonu lotowego 2008.
Łukasz Łosiowski wręcza dyplom Bogdanowi Kaja. Hodowcy z Trzciany w towarzystwie R. Murzyna (od lewej : Roman Marzec,Ryszard Murzyn (oddział Limanowa), Tomasz Babral, Łukasz Śliwa.
Podsumowanie sezonu lotowego 2008. Podsumowanie sezonu lotowego 2008.
Na pierwszym planie T. Babral z trofeami za 2008 i R. Murzyn. Zwycięzcy sezonu 2008.
 

    W roku 1998 roku, z inicjatywy obecnego Prezesa Honorowego Jana Jamki (ma dużo osiągnięć i od 44 już lat lotuje swoje gołębie) ze Stadnik i kilku innych hodowców (m. in. Karola Pilcha, Bogdana Zborowskiego z Dobczyc, Mariana Stawarza z Kędzierzynki utworzono w Stadnikach Sekcję zrzeszoną  w Oddziale Myślenickim Związku Krajowego Hodowców Gołębi Pocztowych. Początki były trudne, ale jednocześnie radosne, bo przybywało członków, Sekcja otrzymała pomieszczenie w budynku starej szkoły. Przyszły też pierwsze sukcesy w zawodach. - Z rozrzewnieniem wspomina te czasy Jan Jamka - emerytowany żołnierz zawodowy, który przybył do Stadnik w 1964 roku, przywożąc ze sobą 20 gołębi pocztowych. O dniu dzisiejszym sekcji, w której zrzeszonych jest około 50 hodowców gołębi, mówi już z pewnym bólem. - Mam trudności, bo ja chcę utrzymać dotychczasowy status Sekcji z siedzibą w Stadnikach, ale większe Doczyce utworzyły własną Sekcję, a nam stwarzają utrudnienia - mówi. Dzięki niemu i obecnemu zarządowi Sekcji z prezesem Marianem Stawarzem, skarbnikiem Łukaszem Łosiowskim oraz sekretarzem Stanisławem Łaciakiem udaje się realizować najważniejsze zadanie, jakim są udziały hodowanych gołębi w lotach. - Sezon lotowy rozpoczyna się na wiosnę  i trwa przez kolejnych 16 tygodni. We wszystkich uczestniczą gołębie dorosłe (roczne i starsze), w 5 gołębie młode (do 1 roku). Jest prowadzonych kilka klasyfikacji, w których najlepsi hodowcy otrzymują punkty za loty swoich gołębi. Wywożone są do odległych miejsc. Najkrótszy dystans, jaki przelatują wracając do gołębników, to około 150 kilometrów, najdłuższy grubo ponad 1200 kilometrów - objaśnia Tomasz Babbral - hodowca z Rdzawy, który w sezonie 2008 zdobył kilkanaście nagród, w tym główną - tytuł Supermistrza Sekcji. Liczba pucharów i dyplomów, które otrzymał podczas spotkania w Trzcianie jest imponująca: 7 pucharów (te przyznaje się za największe osiągnięcia) i 15 dyplomów. Hodowane przez niego gołębie pocztowe przyniosły mu 5704,94 pkt. w 172 konkursach lotowych. Wręczający mu te wyróżnienia Ryszard Murzyn (członek zarządu Sekcji Limanowa, odznaczony Złotą Odznaką PZHGP) określił go jako "wschodzącą gwiazdę polskiego gołębiarstwa".
    Tomasz Babral interesował się hodowaniem gołębi już od dziecka. Wprawdzie studia przerwały mu to zajęcie, ale powrócił do niego w 2000 roku. W swoim gołębniku w Rdzawie posiada obecnie około 100 sztuk gołębi pocztowych. Otrzymał je w większości od Roberta Babrala i Ryszarda Murzyna. Najpierw lotował gołębiami młodymi. Pierwszym sukcesem buło VI. miejsce w Sekcji Stadniki, do której się zapisał. Spory sukces odnotował w 2007 roku, gdy został Mistrzem Sekcji Stadniki i Oddziału Myślenice. W tym roku został Mistrzem w grupie gołębi dorosłych i zajął III miejsce w gołębiach młodych, co dało mu tytuł Supermistrza. - To także zasługa Honorowego Prezesa Jamki, kolegi Ryszarda Murzyna i Roberta Babrala - mówi skromnie po ceremonii wręczenia nagród. W uroczystości towarzyszy mu żona Jagoda i synek - 3,5 letni Stasiu. Tata pozwalał mu w swoim imieniu odbierać okazałe puchary od osób je wręczających.
   Podczas tej sympatycznej uroczystości, w której hodowcom towarzyszyły narzeczone i żony, wręczono wiele wyróżnień, zarówno za osiągnięcia całoroczne, jak i za poszczególne loty. Kilkakrotnie wyczytywano nazwiska pozostałych najlepszych hodowców: Mariana Stawarza (II wicemistrz - gołębie dorosłe), duetu Łosiowski Łukasz i Andrzej (m. in. IV wicemistrz - gołębie dorosłe), Chanek Grzegorz i Józef (najlepszy zespół lotników - gołębie dorosłe), Sotoła Wojciech (najlepszy młody lotnik), Jan Śliwa (najlepsza młoda lotniczka - gołębie roczne), Babral Robert (Mistrz - loty gołębi młodych). Większość z tych hodowców otrzymała zresztą po kilka wyróżnień.
   Mają oni różne zawody i są w różnym wieku. Pochodzą z gmin: Łapanów, Trzciana, Dobczyce, Gdów, Stadniki. Najmłodszy z nich - Łukasz Śliwa to 20-latek, najstarszy - Honorowy Prezes Jan Jamka - ma tych lat już 75. Znaczącą grupę stanowią hodowcy gołębi pocztowych z Gminy Trzciana. Oprócz lidera - Tomasza Barbrala, są to: Andrzej Gacek, Stanisław Pawliński, Bogdan Miśkowicz, Józef Anielski, Roman Marzec, Łukasz Śliwa. Połączyła ich pasja i miłość do tych pięknych latających ptaków, które prawie zawsze wracają do swoich gołębników. Liczba hodowców pocztowców ciągle w Polsce wzrasta. Ten fakt cieszy, bo przecież to dosyć kosztowne hobby (sezon kosztuje hodowcę około 5 - 8 tys. zł, nie licząc kosztów zakupu gołębi, czy budowy gołębnika). Szeregi hodowców niestety także topnieją. Zebrani w Trzcianie minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych kolegów, w tym Janusza Gacka z Ujazdu.
   W popularyzacji tego pięknego hobby i sportu mogą pomóc spotkania dzieci z hodowcami gołębi pocztowych. Może któraś ze szkół Gminy Trzciana poprosi o takie spotkanie z tegorocznym Supermistrzem Sekcji Stadniki Tomaszem Babralem ? Będzie okazja nie tylko zobaczyć piękne ptaki, ale także dowiedzieć się jak można zacząć hodowlę, jak ją prowadzić, jak trenować gołębie i - co chyba najważniejsze - jakie cechy trzeba posiadać, aby być dobrym hodowcą gołębi pocztowych.

 
 
 

RELACJA WIDEO

 

 

 
 
 

 Opracowanie T Olszewski


GŁĄB SZYBSZY NIŻ INTERNET

11